Tűz martaléka lett a műemlék viktoriánus épület is Glasgow belvárosában

középfok
Március 8-án a tűz martaléka lett Glasgow belvárosának ikonikus, viktoriánus épülete. Mennyire érintette meg a Glasgow-i lakosokat a tűzeset?

Március 8. vasárnap délutánja békésen indult Glasgowban, azonban a városközpont percek alatt káoszba fordult, amikor a Union Streeten található egyik vape (elektromos cigaretta) boltban hatalmas tűz ütött ki egy robbanást követően. A lángok olyan gyorsan terjedtek, hogy a környék ikonikus, viktoriánus kori épületei pillanatok alatt veszélybe kerültek. A tűz különösen a Union Corner nevű, 19. századi műemléki házat érintette, amelynek kupolája végül a hőség és a szerkezeti károk miatt összeomlott.

A látvány egyszerre volt drámai és szívszorító: a város egyik legismertebb utcája füstbe burkolózott, miközben több mint hatvan tűzoltó küzdött a lángokkal. A helyszín közvetlenül a Glasgow Central pályaudvar mellett található, így nem csupán egy épület sérült meg — a város közlekedése is megbénult. Skócia legforgalmasabb vasútállomását teljesen lezárták, a vonatok pedig órákon át nem közlekedtek. 

A skót miniszterelnök, John Swinney „kolosszális incidensnek” nevezte a történteket, és jelezte: a helyreállítás hosszú és költséges folyamat lesz. A város azonban már most összefogott — a glasgow-iak számára nem csupán egy épület omlott össze, hanem egy darab a város történetéből is. 

A következő videóban a járókelők beszélnek érzéseikről a tűzesettel kapcsolatban. Nézd meg a videót és válaszolj az értést ellenőrző kvíz kérdésekre is. 

It’s frightening.

It’s horrible. Horrible.

That was just an iconic building.

You know, because coming down Renfield Street on the bus, you used to see the big Irn Bru sign on the dome.

So it’s always been there and it’s going to be really strange, really strange.

We were actually staying at the hotel next door.

Everything is in there.

Passport, travel tickets, cash, wallet, obviously clothes.

It’s insane to see a building that I’ve kind of walked past so many times is now just kind of gone.

I was quite taken aback by it.

I’ve not seen anything like that before in Glasgow.

So it’s, I think it’s new for everyone here.

Myself and my wife were staying overnight in the Grand Central for my wife’s birthday.

We actually just got there and then unpacked, went out for a short walk and then couldn’t get back into the hotel.

As the night progressed, it just got bigger and bigger.

I saw a video of when the dome collapsed on the top.

And that was, that wasn’t nice to see.

Yeah, it was devastating, really.

But unfortunately, all our belongings are still in the hotel and we’ve no idea of when we’re actually going to be getting them back again.

They gave us an extra room in the hotel next door.

The Radisson Blu.

We’re still there.

We lost, we missed the flight today, so we stay another night.

I’ve been seeing all like the kind of businesses that just like don’t have a place to go now.

There’s been kind of GoFundMe’s set up.

So yeah, it’s a real shame.

There should be some sort of restoration budget like they’ve done it for the art school, didn’t they?

So hopefully they can do it for this.

 

Loading…

Vocabulary

frighteningijesztő
horribleszörnyű / borzalmas
insaneőrült
to be taken aback bymeghökken vmitől / zavarba jön vmi miatt
to stay overnightott éjszakázik / megszáll
to unpackkipakol
domekupola
to collapseösszeomlik
devastatingpusztító / lesújtó
belongingsholmik / személyes tárgyak
shameszégyen
restorationhelyreállítás / restaurálás

Kapcsolódó anyagok