Szia,
Mai hírlevelünk témája a beszédkészség (Speaking vizsgarész), ami az eddig tárgyalt olvasás- és beszédértéshez képest ugyan önállóan nehezebben fejleszthető, de nem lehetetlen és ehhez is adunk néhány hasznos tanácsot és tippet.
Ami mindenképpen jó hír, hogy a LanguageCert szóbeli vizsgájának a felépítése rendkívül vizsgázóbarát, hiszen fokozatosan kell egyre többet beszélni, az első rész témánként 2-3 mondatától haladva az utolsó rész hosszabb lélegzetű, önálló téma-kifejtéséig. Így biztosan lesz alkalmunk belerázódni a beszédbe, bár mindig javasoljuk a vizsgázóknak, hogy ha tehetik, melegítsenek be a vizsga előtt, és ne a vizsga alatt mondják ki az első angol mondatot aznap.
Vágjunk is bele!
Jó tanulást!
Nóri
MAI LECKE
LANGUAGECERT – SPEAKING
Amire készülnünk kell:
- rövid kérdések 3-5 különböző témakörben
- 3-4 rövid szituáció, amelyben a beszélgetést hol kezdeményezni kell, hol pedig a vizsgáztató kezdeményezésére reagálni
- egy hosszabb szituáció (középfokon) vagy vita/megbeszélés (felsőfokon)
- önálló téma-kifejtés egy megadott témában, követő kérdéssel vagy kérdésekkel
Speaking Part 1: Rövid kérdések: Ha nem vagy biztos benne, hogy jól értetted a kérdést, nyugodtan ismételtesd el. (Ez egyébként a vizsga többi részére is igaz.) A válasznak nem kell hosszúnak lennie, 3-4 mondat tökéletesen elég, sokan csak belebonyolódnak a mondandójukba vagy csak ismétlik önmagukat, ha kényszerből próbálnak hosszabban beszélni.
Speaking Part 2-3: Szituációs szerepjáték és vita: itt nagyon fontos az interakció, ezért erre érdemes alaposan felkészülnötök. Érdemes megtanulni és begyakorolni azokat a fordulatokat, kifejezéseket, amelyekkel időt nyerhetünk (’Let me think’, ’Well, I would probably say’ stb.), átvehetjük a szót (’Sorry to butt in…’), elnézést kérhetünk (’I must apologize’), egyetérthetünk (’I seem to share your opinion.’) vagy éppen vitatkozhatunk (’I would rather say…’) stb.
Speaking Part 4: Önálló téma-kifejtés: Itt 30 másodperc felkészülési ideje van a vizsgázónak, amivel érdemes jól élni. Van, aki csak az első pár bevezető mondatot írja le, de azt pontosan szóról-szóra, a többit a lendületére, vagy a szerencsére bízza, mások pedig vázlatot készítenek vagy kulcsszavakat gyűjtenek a mondandójukhoz. A vizsgára való készülés alatt érdemes megtalálni a számodra legmegfelelőbb módszert a 30 másodperc lehető legjobb kihasználásához.
Ahhoz, hogy a lehető legtöbb pontot kaphasd a szóbelin, érdemes tisztában lenni azzal is, hogy milyen szempontok alapján értékelnek a javítók. Figyelik, hogy a megadott feladatot teljesítetted-e, milyen szintű és mennyire helyes, változatos nyelvtant és szókincset használtál és természetesen a folyékonyság és a kiejtés is számít. Ennek megfelelően a következő tippeket ajánljuk figyelmedbe:
- nagyon figyelj a feladatra és amennyire lehet, ne térj el attól
- nyugodtan javítsd magad, ha észreveszed, hogy hibás nyelvtani szerkezetet vagy szót használtál
- ne ess kétségbe, ha hírtelen nem tudsz mit mondani, legyen egy két időnyerő kifejezés a tarsolyodban
- próbálj minél magasabb szintű szókincset és nyelvtant használni, és ne feledd, a bátor, de esetleg hibás próbálkozást is értékelik a javítók.
- ha véletlenül nem jut eszedbe egy szó, nyugodtan írd körül vagy használj helyette szinonimát vagy gyűjtőfogalmat
És szokásunkhoz híven, következzen néhány hasznos oldal, amelyek segíthetnek a vizsgára való készülésben. Gyakran használt szófordulatokat találhatsz a MmmEnglish https://www.mmmenglish.com/2020/03/06/50-advanced-phrases-for-english-conversations és az ESLBuzz https://www.eslbuzz.com/common-phrases-used-in-daily-english-conversation oldalán.
Gyakorolhatod a brit: https://www.bbc.co.uk/learningenglish/features/pronunciation és az amerikai kiejtést: https://pronuncian.com, sőt beszélgető társat is találhatsz az ingyenes Busuu https://www.busuu.com/en és a GoSpeaky https://www.gospeaky.net oldalon.