Szia,
Remélem kellemesen telt a hétvégéd. Mi egy kicsit pihentünk, vasárnap pedig több barátunkkal is találkoztunk, így jó hangulatban telt a hétvége. Persze azért dolgoztunk is, hiszen most kezdjük véglegesíteni a szeptemberi számunk témáit a magazinban, sőt már a cikkek jó része el is készült.
Úgy gondoltam, hogy a héten egy hasznos, és sokak számára nagyon fontos témával foglalkozzunk, ami nem más, mint a képleírás, ami minden típusú nyelvvizsga minden szintjén előfordul.
A mai leckében megismerkedünk magával a feladattípussal, megnéznünk néhány hasznos tippet, és megtanulunk egy két elengedhetetlen „joker” kifejezést is.
Jó tanulást!
MAI LECKE
HOW TO TALK ABOUT PICTURES – HOGYAN BESZÉLJÜNK KÉPEKRŐL
Szinte nincs is olyan szóbeli vizsga (legyen az nyelvvizsga vagy érettségi, ahol ne lenne képleírási feladat). A pontozás általában három szempont alapján történik:
beszédkészség-kommunikatív érték: Ahogy a neve is mutatja, azt méri, hogy mennyire tud gördülékenyen kommunikálni az adott nyelven a vizsgázó. Itt NEM azt nézik, hogy mennyire hibás, és mennyire gazdag a szókincs, hanem azt, hogy mennyire megy folyamatosan az interakció a vizsgáztatóval, mennyire reagál gyorsan a kérdésekre a vizsgázó.)
szókincs: Azt méri, hogy az adott szinten elvárt szókincset mennyire használja a hallgató, esetlegesen vannak egy olyan helyzetek, amikor az adott szituációhoz kapcsolódóan nem tud bizonyos alapvető kifejezéseket.
nyelvhelyesség: Azt méri, hogy mennyire beszél nyelvtanilag helyesen a vizsgázó.
Példaképpen az ITK nyelvvizsgán a következőképpen adják ki az összpontszámot az egyes szempontok:
alapfok: 20-10-10
középfok: 25-15-10
felsőfok: 30-20-15
Láthatod, hogy a nyelvhelyesség pontozása adja az összpontszám legkisebb részét, tehát a legfontosabb az, hogy megértsd amit mondanak neked, tudj rá gyorsan reagálni (folyamatos legyen a kommunikáció), és a szókincsed is megfelelő legyen az adott szint elvárásaihoz.
BASIC RULES – ALAPSZABÁLYOK
Alapfokon leginkább azt várják el, hogy azt mondjuk el, hogy mit látunk a képen konkrétan, tehát ki mit csinál, hol készült a kép, kin milyen ruha van, és hogyan néz ki.
Középfokon emellett elvárják, hogy egy kicsit el is tudjon vonatkoztatni a képtől a vizsgázó, és fejtse ki véleményén a látottakkal kapcsolatban, vagy meséljen el valami személyes élményt, ami a képről eszébe jut.
Felsőfokon általában olyan képek közül kell választani, amelyek eleve egy elvontabb témáról szólnak, vagy egy mélyebb beszélgetésbe vonják bele a vizsgázót.
Fontos szabályok képleírással kapcsolatban:
1) először célszerű behatárolni, hogy milyen képről van szó:
This is s colour/black-and-white photo of …-ez egy színes/fekete-fehér képe …-ról/-ről
This is a paparazzi shot of …– ez egy lesifotó …-ról/ről
This is a landscape of …– Ez egy tájkép …-ról/-ről
This is a painting of … – Ez egy festmény …-ról/-ről
This is a picture of … – Ez egy kép … -ról/-ről
This is a portrait of … – Ez egy portré …-ról/-ről
2) Aztán elmondhatjuk azt is, hogy szerintük hol, és mikor készült a kép (középfoktól még azt is hozzá tehetjük, hogy miért gondoljuk mindezt):
It/The picture/The photo must have been taken in summer because …– A kép minden bizonnyal nyáron készült, mert …
It must have been taken in a restaurant – Valószínűleg egy étteremben készült
It was taken last year – Tavaly készült
It was taken this winter when … – Ezen a télen készült, amikor …
3) Ezt követően rátérhetünk a konkrét képleírásra azzal, hogy elmondjuk mi van a képen. Ehhez használjuk a következő kifejezéseket:
in the background– a héttérben
in the bottom left-hand corner – a bal alsó sarokban
in the bottom right-hand corner – a jobb alsó sarokban
in the foregeround – az előtérben
in the middle of the picture– a kép közepén
in the top left-hand corner – a bal felső sarokban
in the top right-hand corner – a jobb felső sarokban
on the left-hand side – a bal oldalon
on the right-hand side – a jobb oldalon
above– fent, felül, felett
next to … – … mellett
near … – … közelében
close to …– …-hoz/-hez/-höz közel
behind … – … mögött
Itt jegyzem meg, hogy ennél a résznél nagyon fontos a THERE IS/THERE ARE nyelvtani szerkezet, és a prepozíciók helyes ismerete, ezeknek is nézz utána!
4) A képen folyó cselekvéseket és események leírásához mindig PRESENT CONTINUOUS TENSE-t (folyamatban lévő jelen idő) használunk.
5) Nagyon fontos, hogy pontosan le tudjuk írni, hogy ki milyen, és hogyan néz ki. Ehhez néhány hasznos kifejezést tanuljunk meg most:
Néhány példa:
He’s in his 40s. – A negyvenes éveiben jár. |