Szia,
Ma befejezzük a LanguageCert Vizsgaközponttal közös együttműködésben készült leckéinket, és végezetül egy olyan összeállítást hoztunk nektek, amelyek hasznos tippeket és tanácsokat adnak a nyelvvizsgához.
A sikeres íráskészség minta alapján ti is át tudjátok gondolni, hogy milyen közel álltok egy sikeres LanguageCert íráskészség vizsga teljesítéséhez. A sort egy Reading feladattal nyitjuk, majd a következő két leckében egy-egy értékelt LanguageCert írásmintát teszünk közé, míg az utolsó e heti leckében hasznos tippeket adunk a LanguageCert Writing vizsgarészében a pontszámok növeléséhez és az íráskészség vizsgarész sikeres teljesítéséhez.
Jó tanulást és kellemes hétvégét kívánok!
Üdv,
Nóri
MAI LECKE
Tippek a sikeres írásbeli LanguageCert nyelvvizsgához
A sikeres írásbeli vizsga teljesítéséhez csak 50 % -ot kell elérned mind a Writing, mind a Reading vizsgarészen. A Writing és Reading vizsgarészeken belül már nincs minimum 50 %-os határ külön ez egyes feladatokra vonatkozóan.
Writing Vizsgarész:
Feladatmegoldás:
- figyelj oda, hogy minden szempontot dolgozz ki, amely meg van adva a feladatban
- fontos, hogy minden szempontot a megfelelő terjedelemben, arányos szöveg-hosszal dolgozz ki
- ügyelj a megadott zsánerre: ha újságcikket kell írnod, akkor az írásban cím legyen, ne pedig megszólítás és elköszönés, mint a levelekben
- ügyelj a formális és informális szóhasználatra a Writing 1 (formális) és Writing 2 (informális) írásokban. Formális írásban ne használj slang-es vagy nagyon közvetlen stílusú szókészletet (pl. cool, super, I’m feeling blue, stb), és fordítva is igaz: baráti hangvételű levélbe nem illenek a formális szavak (pl. I feel extremely obliged to tell you about… , I consider your views most astonishing …, stb).
Nyelvtan helyessége és változatossága/választékossága:
- ügyelj arra, hogy többféle nyelvtani szerkezet jelenjen meg az írásodban: mindenképp használj többféle igeidőt, gondold át, hogy milyen nyelvtani szerkezetek illeszthetők be az írásod tartalmába mesterkéltség nélkül (függő beszéd, segédigék, feltételes mód, gerund, stb). A középfokon használandó nyelvtani szerkezetek listája a Témakörök és Követelmények című dokumentumban találhatók.
- a nyelvtan változatossága, választékossága mellett ügyelj a nyelvtanod helyességére is. Olvasd át az írásod és keress benne olyan szerkezeteket, amelyek kétértelműek vagy nehezen értelmezhetők. Érdemes mondatonként hátulról előre, visszafelé olvasni a saját írásod, mert úgy könnyebben észreveszed a hibákat.
- próbálj minél több információ-részletet lefedni a mondaton belül. Ettől szerkezetileg és nyelvtani változatosságában is tágul a mondat, amellyel növelheted a megszerezhető pontjaid. Pl. Yesterday I went for a walk helyett írhatod azt, hogy Yesterday I went for a really delightful walk in our recently renewed public park with one of my best friends.
Szókincs helyessége és változatossága/választékossága:
- figyelj oda a választékosságra, hogy csupán csak „elkényelmesedésből” ne használj automatikusan „tollra eső” alapszavakat az írásodban. Nálad van az egynyelvű szótár, amelyben szinonimákat kereshetsz, hogy izgalmasabb, választékosabb szókészlettel írjál, és ezzel növeld a szókincs választékosságára adható pontjaid. Pl. sok helyen a good helyett írhatsz e célból excellent-et, az interesting helyett amazing-et, amelyek egyúttal sokkal több érzelmi árnyalatot kölcsönöznek a mondanivalódnak.
- használj sok melléknevet és határozószót, amelyek teltté, gördülékennyé és cizellálttá teszik az írásod. Pl. I live in a noisy street helyett nagyobb szókincs-választékosságot sugall a The street I live in is typically quite noisy now and again.
- ügyelj a szavak helyesírására, hogy ne veszíts pontot a Szókincs kritériumon. Az egynyelvű szótár ebben is segíti a sikereid, csak meg kell nézned benne a szót, amelynek helyesírásában nem vagy biztos.
Szövegépítés:
- fontos, hogy megfelelően tagold bekezdésekre az írásod; minden kidolgozott feladatelem legyen külön bekezdésben, legyen a bekezdések között tartalmi átvezetés egyik gondolatból a másikba.
- az átvezetésekhez használj kötőszavakat (a formálisabb írásban formális kötőszavakat. pl. although, to be precise, nevertheless), míg a baráti levélben jöhetnek a könnyedebb stílusú kötőszavak is: well, to be quite honest, so to speak, stb.
- a gondolati elemek összekötéséről, és így a kötőszavak használatáról a mondatok között is gondoskodj, nemcsak a bekezdések között
Reading vizsgarész:
- mielőtt elolvasnád és mi több, kiszótáraznád, a teljes szöveget, mindenképp olvasd át a kérdéseket először.
- ügyelj arra, hogy ahol rövid válaszokat kell írnod a kérdésekre, ott mindig a megadott 5-szavas szószámon belül maradj. A szószámot akkor is tartsd be, ha a nyelvtani helyesség miatt több szóra lenne szükséged.
- ha látod az ’and’ kötőszót a beírandó válasznak kihagyott részen, akkor mindenképp két dolgot kell megkeresned a válaszhoz, hogy kapjál érte pontot
A LanguageCert vizsgák Reading és Writing mintafeladatait INNEN töltheted le.