Szia,
Ma ismét a karneválé lesz a főszerep, de csempésztem bele egy kis nyelvtant is, mégpedig a szenvedő szerkezetet! A nyelvtant alább el is tudod olvasni, a videót pedig a Youtube csatornámon nézheted meg, csak klikkelj a képre!
Ne feledd, hogy újra kapható korlátozott számban egyik legnépszerűbb termékünk, a Beszélő Tanulókártyák – 100 hasznos párbeszéd!
– képeslap méretű kártyák QR kóddal, így okostelefonnal rögtön meg is tudod hallgatni a párbeszédeket
– 100 hasznos mindennapi párbeszéd angolul
– a párbeszéd hasznos panelmondatai kiemelve magyar jelentéssel
– angol-magyar szószedet
– profi minőségű hanganyagok
– könnyen zárható dobozba csomagolva
MEGRENDELÉS: 100 hasznos párbeszéd – Beszélő Tanulókártyák
Jó tanulást!
Üdv,
Nóri
MAI LECKE
SZENVEDŐ SZERKEZET JELEN IDŐBEN
Rögtön vágjunk is bele, és nézzük meg, hogy mikor kell használni a passzív, azaz a szenvedő szerkezetet az angolban.
1. Nem tudjuk, hogy ki végzi a cselekvést
Ha a cselekvést akarjuk kihangsúlyozni, mert nem ismerjük, hogy ki végzi azt, akkor szenvedő szerkezetet kell használni.
Hundreds of bikes are stolen every year in our district. – Évente több száz biciklit lopnak el a kerületünkben.
Nem tudjuk, ki lopja a bicikliket, csak azt tudjuk, hogy a bringák eltűnnek, tehát magán a cselekvésen van a hangsúly. Cselekvő szerkezetben így hangzana a mondat:
‘Somebody stole my bike yesterday.’ vagy ‘They stole my bike yesterday.’
Ilyen mondatokat, ahol ‘somebody’ lenne az alany nem mondunk általában angolul. Többes szám harmadik személybe (they) pedig azért nem tehetjük, mert nem tudjuk, hogy a ‘they’ kire vonatkozik, így lesz az egész passzív: a tárgy (bike), lesz az alany, az igeidő adott (tegnap történt, tehát Past Simple), ebbe kerül a ‘be’ (was), és a főige (steal) pedig harmadik alakba kerül (stolen).
2. Egyértelmű a cselekvést végző
Akkor is passzív szerkezetet kell használni, ha egyértelmű a cselekvést végző személye.
Cars are repaired in this garage. – Az autókat ebben a műhelyben javítják.
Teljesen egyértelmű, hogy a cselekvést végzők az autószerelők (mechanics), tehát fölösleges ezt külön megemlíteni, a hangsúly megint csak a cselekvésen van. Cselekvő szerkezetben egyébként így hangzana a mondat (ha belemondanánk, hogy ki tette):
Mechanics repair the cars in this garage. – Az autószerelők ebben a műhelyben javítják az autókat.
Mivel fölösleges kiemelni, hogy autószerelők végzik a cselekvést, passzív szerkezetbe kerül a mondat. Rossz visszafordításban megint csak többes szám harmadik személyt használnánk:
They repair cars in this garage. – (Ők) ebben a műhelyben javítják az autókat.
Ez megint nem jó, mert nem tudjuk, hogy a ‘they’ kire vonatkozik. Marad tehát a passzív szerkezet, a tárgy (cars) lesz az alany. Az igeidő adott (általános jelen, tehát Present Simple), ebbe kerül a ‘be’ (are), és a főige (repair) lesz harmadik alakban (repaired).
3. Cselekvő kihangsúlyozása
Furcsa módon akkor is passzív szerkezetet kell használni, ha a normál cselekvő szerkezetnél (ki csinál mit) jobban ki szeretnénk hangsúlyozni a cselekvőt. Ezt tesszük azért, mert nem megszokott, hogy az adott személye csinálta a dolgot, vagy, mert fontosabb, mint maga a cselekvés ténye.
The car is being repaired by my father. – A kocsit az apám javítja éppen.
Sima cselekvő szerkezettel (My father is repairing the car.) csak egy sima megállapítást tennénk, például, ha fel szeretnék sorolni, hogy ki mit csinál éppen az adott pillanatban. Itt azonban azt akarjuk kihangsúlyozni, hogy ő, és nem más javítja a kocsit (és egyébként ez nem megszokott cselekvés tőle).
Most, hogy ezeket tudjuk, nézzük meg, hogyan kell átalakítani cselekvő (aktív) szerkezetben lévő mondatokat passzívvá, azaz szenvedővé, és fordítva!