Szia,
Ma ismét a szórenddé a főszerep: tovább folytatjuk a szórend témát és megnézzük mi a helyzet, ha kérdőszó is van a mondatban!
Ha lemaradtál a hétfői és keddi leckéről, akkor ezeket itt pótólhatod be: SZÓRENDES LECKÉK
Ne feledd, hogy már kapható a nyomtatott 5 Perc Angol Magazin decemberi száma is, ennek a tartalmába itt nézhetsz bele:
Jó tanulást!
MAI LECKE
KÉRDŐSZÓREND
Kedden megtanultuk, hogy egy sima kis kérdőjel odabiggyesztésével nem tudsz helyes kérdést feltenni angolul, mivel az angol a kérdésfeltevéshez kérdő szórendet használ. Tanuljuk is meg most a kérdőszórendet!
Nézzük először a to be -t, azaz a létigét:
TO BE
Statement: You (subject) are (verb) here.
Kijelentés: Te (alany) vagy (ige) itt.
Question: Are (verb) you (subject) here?
Kérdés: Vagy (ige) te (alany) itt? (Magyarul inkább: Te itt vagy?)
Amint azt a fenti példából is láthatod: ha a főige a to be, akkor semmi más dolgod nincs, mint megcserélni az alanyt és az igét. Ha van kérdőszó is a mondatban, akkor a kérdőszó lesz az első, aztán jön a többi elem, kérdő szórendben.
Pl.:
Where (question word) are (verb) you (subject)? – Hol (kérdőszó) vagy (ige) te (alany)?
NOT TO BE 🙂 – kérdőszórend a többi igével
Ha a mondat igéje nem a létige (to be), akkor a kérdésfeltevéshez, tehát a kérdő szórend kialakításához segédigét kell használnod.
TIPP:
A segédigéket két csoportra oszthatjuk:
1) elsődleges segédigék (primary auxiliary verbs): BE, HAVE, DO
2) módbeli segédigék (secondary auxiliary verbs): WILL, WOULD, CAN, COULD, MAY, MIGHT, SHALL, SHOULD, MUST, (OUGHT TO, USED TO)
- A segédigéket (ahogy azt a nevük is mutatja) arra használjuk, hogy ’segítsenek nekünk’ kérdéseket és tagadó mondatokat csinálni.
- A segédigéknek három formája van: -s form (egyes szám harmadik személy), past tense (múlt idő) és past participle (ige harmadik alakja).
- Ezzel szemben a módbeli segédigéknek csak egy formája van. Ugyanaz az alak egyes szám harmadik személyben is, nincs múlt idejű és harmadik alakjuk sem.
- Kijelentő mondatokban nem használunk segédigét (egy-két speciális esettől eltekintve). A tagadáshoz használunk segédigét, de a szórend ugyanaz, mint a kijelentő mondatokban.
Tehát az egyetlen bonyodalmat szórendügyileg a kérdés okozza. Holnap folytatjuk : )