Szia,
Az utolsó e heti LanguageCert vizsga részékkel foglalkozó hírlevélben az íráskészség fejlesztésével és gyakorlásával foglalkozunk. Kezdjük talán azzal, hogy milyen írásfeladatok várnak rád a vizsgán. A két feladat egyike formális (pl. levél, tudósítás vagy cikk), a másik informális hangvételű (levél, beszámoló vagy leíró fogalmazás) írásmű, ezért nagyon fontos, hogy az instrukciókat pontosan elolvasva a célközönségnek megfelelő stílust használj. De a feladatkiírást nemcsak a hallgatóság vagy címzett miatt érdemes precízen értelmezni, hanem azért is, mert a négy értékelési kategória egyike a ’feladat teljesítése’, amely azt vizsgálja, hogy mennyire követed a megadott instrukciókat. A második értékelési szempont a nyelvtan, majd a szókincs, végül a szövegépítés és koherencia.
Vágjunk is bele!
Jó tanulást és kellemes hétvégét kívánok!
Nóri
MAI LECKE
LANGUAGECERT – WRITING
Álljon itt néhány tipp, amely hozzásegíthet a lehető legmagasabb pontszám eléréséhez az íráskészség feladatrészben:
- Ahogy már említettük, az instrukciókból kiderül, hogy
- ki a célközönség/címzett
- milyen műfajt és stílust kell alkalmaznod
- mik a kifejtendő pontok, ezeknek érdemes külön-külön 2-3 mondatot szentelni a feladatmegoldás során (ezeket ki is pipálhatod a feladatban miután kidolgoztad őket)
- milyen hosszúságúnak kell lennie az írásodnak
- Ne fogj bele azonnal az írásba, hanem inkább szánj egy kis időt a tervezésre, pl. összeírhatod a bekezdések tartalmát és azokat a megfelelő szintű nyelvtani szerkezeteket és szavakat, amiket mindenképpen használni szeretnél, és amikkel leveheted a javítókat a lábukról.
- Használd bátran az egynyelvű szótárt, ehhez viszont hasznos, ha nem a vizsgán nyitod ki előszőr, hanem már a felkészülés során megismerkedsz annak tartalmával.
- Kerüld a szóismétlést, inkább használj visszautalást (it/that) vagy szinonimát, gyűjtőfogalmat.
- Törekedj a bekezdések használatára és a logikus tagolásra, hogy a gondolataid egyszerűen követhetőek legyenek.
- Ne írj túl hosszú mondatokat, mert azok többnyire melegágyai a hibáknak.
- Használj megfelelő szintű kötőszavakat, amik a szövegépítést és koherenciát erősítik.
- Mindenképp olvasd át a munkád, mielőtt leadod. Egyértelmű javításokat nyugodtan alkalmazhatsz a már kész írásodban (pl. ellenőrizd az alany-állítmány megfeleltetés helyességét: ’he has been working’ és nem ’he have been working’.)
- Próbálj minél olvashatóbban írni, kiolvashatatlan szavakért és mondatokért biztos nem jár pont.
- És ne feledd, a sok olvasás, az íráskészséget is fejleszti, ezért olvass minél többet a felkészülés során.
Végül néhány hasznos oldal, amelyek a segítségedre lehetnek a készülés során: ha szeretnél a tanárodon kívül máshonnan is visszajelzést kapni, akkor próbáld ki a Write and Improve oldalt https://writeandimprove.com, ahol nemcsak feladatokat találsz a gyakorláshoz, hanem a feltöltött fogalmazásaidat is kijavítja a rendszer és a hibajavításon kívül arról is kapsz információt, hogy milyen szintű az írásod, vajon eléri-e a B2 vagy C1 szintet.
Ha az írásfeladatok során a nyelvtanodat szeretnéd ellenőrizni, a ’Grammarly’ https://www.grammarly.com kiválóan alkalmas erre, mivel nem csak a helyesírást ellenőrzi, hanem pl. az alany-állítmány vagy egyesszám-többesszám egyeztetést, szórendet vagy igeidőhasználatot is. Online és Chrome bővítményként is alkalmazhatod.
A LanguageCert honlapján található íráskészségre vonatkozó Writing Booklet-jében pedig kiértékeléssel ellátott minta-fogalmazásokat találhatsz.
Sok sikert kívánunk a nyelvvizsgára való felkészüléshez!