Szia,
Remélem kellemesen telt a hétvégéd. Nálunk még mindig borzasztó meleg van, így tényleg csak a lakásban lehet elviseli a napot (a légkondi alatt). Ki is használtuk ezt, és hasznos dolgokat tettünk-vettük, és a magazin augusztusi számával is lassan finish-ben vagyunk.
A héten úgy gondoltam, hogy nyelvtanozzunk, és ehhez a feltételes módot választottam.
Ha pedig úgy érzed, hogy – bármilyen szinten is vagy – a nyelvtan illetően összevisszaság van a fejedben, vagy csak szeretnéd jobban átlátni, rendszerbe foglalni a tanultakat, akkor ajánlom – akár nyári “műsornak” is a 20 epizódos nyelvtani rendszerező DELUX tanfolyamot, amely során minden fontosabb és nagyobb nyelvtani témakör áttekintésre kerül velem (szerintem vidáman és szórakoztatóan:). A foglalkozásokhoz interaktív, kiegészítő feladatok is járnak, hogy gyakorolni is tudd a tanultakat. A foglalkozások bármikor és bármennyiszer újranézhetők, időkorlát sincs rajtuk, örökre a tiéd lehet!
Nézd, itt tudod átfutni az epizódok részletes tartalmát, és itt tudod megvásárolni is a kurzust, most 34,900 Ft helyett 24,900 Ft áron, sőt a 2023071724 kuponkóddal további 5000 Ft kedvezményt is kapsz!
KLIKK IDE: MEGNÉZEM A VIDEÓ TANFOLYAMOT
Most pedig jöjjön a mai lecke!
Jó tanulást!
Üdv,
Nóri
MAI LECKE
A FELTÉTELES MÓD
A feltételes mondatoknak három fajtája van, ezeket leggyakrabban “1st, 2nd és 3rd Conditional”-két szokták emlegetni. Úgy gondolom, az lenne a legjobb, ha mindegyiket egyszerre néznénk át, mert nagyon logikusan átlátható, hogyan “alakul át” az egyik “conditional” egy másikká.
Egyes nyelvtankönyvekben találhatsz egy negyedik “conditional”-t is, az úgynevezett “zero conditional”-t. A “zero conditional” tulajdonképpen a “1st conditional” egyik fajtája.
Például:
In this country if/when it rains, people stay indoors. – Ebben az országban ha/amikor esik, az emberek a fedett helyen maradnak.
If you heat water, it boils. – Ha melegíted, a víz felforr.
A példamondatokban is láthatod, hogy ebben a típusban mind az “if”-es tagmondatban, mind a főmondatban Present Tense van (jelen idő), és általában általános igazságot fejez ki, tehát nem egy adott esetre vonatkozik. Szóval ez a “Zero Conditional”. Vess még egy pillantást az első példamondatra: látod, hogy ez is általános esetre vonatkozik. Ha adott szituáció lenne, akkor mondjuk így nézne ki:
If it rains, we will stay indoors. – Ha esik, bent maradunk majd.
Tehát az “if”-es tagmondat Present lenne, a főmondat pedig Future Simple. Ez lesz majd a klasszikusan “1st Conditional” használata. Mi itt nem fogjuk külön taglalni a “Zero Conditional”-t.
Mielőtt belemerülnénk, annyit jegyezz meg rögtön az elején, hogy a tagmondatok sorrendje lényegtelen bármelyik típusról is legyen szó, tehát tök mindegy (bocs’ teljesen mindegy), hogy az “if”-es mondattal kezdesz, vagy a másikkal. Nézd:
If I won the lottery, I would buy a new car. = I would buy a new car if I won the lottery.
A lényeg az, hogy csak a tagmondatok sorrendje mindegy, egyéb módon nem lehet variálni, kombinálni a szavakat a mondaton belül.
A helyesírást illetőleg pedig csak annyi a lényeg, hogy csak akkor kell vessző a két tagmondat közé, ha az “if”-es az első (lásd fenn a két mondatot)!
A LECKE FOLYTATÁSÁT A WEBOLDALON TALÁLOD (most kivételesen erre az alkalomra megnyitottam neked ezt a prémium tartalmat):